زینک ریچ اپوکسی

توضیحات نمونه کار

زینک ریچ اپوکسی

زینک ریچ اپوکسی ، رنگ هایی هستند که شامل مقادیر بالای ذرات روی یا ترکیب پودر روی با مواد چسبنده آلی یا غیر آلی می‌باشند. رنگ زینک ریچ به عنوان پوشش بالایی بر روی فولاد یا دیگر سطوح فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرند که در شرایط محیطی سخت مورد استفاده قرار می‌گیرند و در خطر خوردگی مستمر قرار دارند. ذرات روی از طریق قربانی کردن خود، مانع پوسیدگی فلز می‌گردند.
ذره روی، ماده اولیه از جنس روی به شکل پودری می‌باشد که به عنوان پودر روی شناخته می‌شود.

روی یک مولفه شیمیایی مهم با عدد اتمی سی میباشد و در گروه دوازده جدول تناوبی قرار دارد. روی یکی از مهمترین عناصری می‌باشد که از طریق قربانی کردن خود از طریق فرآیند گالوانیزه، پوسیدگی را کنترل می‌کند.
رنگ زینک ریچ عمدتاً برای حفاظت سطوح فلزی در مقابل پوسیدگی مورد استفاده قرار می‌گیرند و روی گنجانده شده در این رنگ‌‌ها، می‌تواند موجب ارائه حفاظت کاتدی گردد.
پوشش‌‌ها و زینک ریچ اپوکسی معمولاً با افزودن یک بتونه مورد استفاده قرار می‌گیرند که به عنوان پوشش دوم برای حفاظت از سطح در مقابل زنگ زدگی عمل می‌کند.

درباره رنگ زینک ریچ اپوکسی (Epoxy Rich Zinc Paint)

استفاده از رنگ های زینک اپوکسی سال های زیادی است که برای محافظت از خوردگی سطوح مختلف استیل و فولاد در صنایع رواج یافته است؛ خودروسازی، ساختمان سازی، نفت و گاز و پتروشیمی، ساخت مخازن فولادی و … از مهم ترین مصرف کنندگان رنگ زینک ریچ اپوکسی هستند. پوشش های پایه زینک اپوکسی در برابر اثرات مخرب اتمسفری مقاومت بالایی دارند و خوردگی هایی را که در اثر واکنش های شیمیایی اکسیژن هوا رخ می دهند را حذف می نمایند. رنگ های زینک – اپوکسی، بهترین نوع رنگ برای لایه اول رنگ آمیزی سطوح فلزی هستند؛ به این نوع رنگ ها در اصطلاح، رنگ پرایمر زینک – اپوکسی گفته می شود.

در برخی موارد، استفاده از اسپری اپوکسی – اورتان می تواند از بروز خوردگی جلوگیری کند. سابقه استفاده از رنگ های زینک – اپوکسی به حدود سال های 1800 میلادی باز می گردد. بر همین اساس، سطح فولادی از لحاظ گالوانیکی محافظت می شود؛ پوشش های غنی شده با عنصر روی (Zn Coating) می توانند به عنوان لایه بیرونی که با اکسیژن هوا در تماس است، خوردگی سطح را به تأخیر بیاندازند؛ این پوشش ها نقش محافظ را ایفا می کنند و از انجام واکنش های گالوانیکی روی سطح فلز جلوگیری می نمایند.

رنگ های زینک ریچ اپوکسی در صنعت بر اساس خصوصیات و مطابق با استاندارد رنگ و پوشش SSPC Paint 20  به چهار دسته اصلی طبقه بندی می شوند:

  • نوع I-Aشامل رنگ های معدنی محلول در آب مانند سیلیکات های فلزات قلیایی، فسفات ها و اصلاح کننده ها هستند که پس از اجرا روی یک سطح مشخص باید توسط گرما و حرارت یا محلول های خشک کننده، به خوبی خشک شوند.
  • نوع I-B: شامل رنگ های معدنی تقریباً محلول در آب مانند سیلیکات های فلزات قلیایی محلول در آب، نمک چهار ظرفیتی سیلیکات آمونیوم، فسفات ها و اصلاح کننده ها است. خشک شدن این رنگ ها در اثر یک واکنش میان سطح استیل یا فولاد و سیلیکات روی انجام می شود؛ در طول فرآیند خشک شدن کامل سطح، کربن دی اکسید و آب از سطح رنگ به فضا تبخیر می شوند.
  • نوع I-C: شامل رنگ های معدنی قابل حل در حلال می باشند؛ تیتان، سیلیکات های آلی و اصلاح کننده های پلیمری، مثال هایی از این نوع رنگ ها هستند. اجرای این نوع رنگ ها و کامل شدن واکنش هیدرولیز به میزان رطوبت موجود در اتمسفر بستگی دارد؛ محصول نهایی این واکنش شیمیایی، تیتان یا پلی سیلیکات – زینک است.
  • رنگ های زینک نوع II

 

مهم ترین مزیت های زینک ریچ اپوکسی

  • افزایش مقاومت سطح و پایداری آن در برابر خوردگی شیمیایی
  • حفاظت کاتدی برای سطوح فلزی
  • دوام طولانی مدت
  • افزایش راندمان رنگ آمیزی سطح با رنگ های لایه خارجی
  • کاهش خوردگی لایه های زیرین رنگ در یک سطح مشخص
طریقه مصرف ریچ اپوکسی

طریقه مصرف زینک ریچ اپوکسی : سطح زير كار بايد تميز و عاري از هرگونه رطوبت، آلودگي، چربي، روغن، گرد و غبار، زنگ زدگي و بقاياي رنگ قبلي باشد. بايد جهت سطوح فولادي و آهني سطح تا درجه استاندارد SA2 سندبلاست گردد. درشـرايـط حـاد مـانند غـوطه وري در آب تا SA 2.5 توصيه
مي شود.پس از زدودن غبار ناشي از سند بلاست عمل رنگ آميزي بلافاصله صورت مي گيرد.

پس از آماده سازي سطح، اجزاء رنگ را به نسبت اختلاط معين (مطابق دستورالعمل (مخلوط نموده و با همزن مناسب كاملا هم بزنيد تا يك تركيب يكنواخت و يكدست حاصل گردد. جهت رقيق نمودن رنگ، تينر را به تدريج اضافه نموده بهم بزنيد تا تركيب يكنواختي حاصل شود. مخلوط را دائماً بهم بزنيد تا پودر روي رسوب ننمايد.
اين رنگ توسط اسپري معمولي يا بدون هوا قابل اعمال بوده و قسمت‌هاي رنگ نشده و آسيب ديده در مساحت هاي كم با قلم مو تـرميم مي شوند. در محيط هاي بسته تهويه هوا در خلال اعمال رنگ ضروري است.

درجه حرارت محيط در طي مراحل رنگ آميزي بين 10 تا 50 درجه سانتي گراد باشد.

براي رقيق كردن رنگ و همچنين براي شستشوي تجهيزات مي توان از تينر اپوكسي NF-T-1 استفاده كرد.

 

قیمت زینک ریچ اپوکسی

برای دریافت لیست قیمت و همچنین مشاوره رایگان در مورد انتخاب زینک ریچ اپوکسی از طریق راه های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

 

محصولات ویژه تکنو کالر

برای مشاهده محصولات ویژه فروشگاه تکنو کالر شما عزیزان می توانید از لینک های زیر استفاده کنید: